Slide item 1

Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła

w Sędziszowie

Slide item 2

Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła

w Sędziszowie

Slide item 3

Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła

w Sędziszowie

Styczeń-Kwiecień 2020

ZMIANY W UCZESTNICTWIE 

W związku ze złagodzonymi obostrzeniami przez Rząd i decyzją o możliwości przebywania w kościele 1 osoby na 15 m2, informujemy, że od 20 kwietnia, w nabożeństwach może brać udział w naszym kościele do 36 osób nie licząc asysty liturgicznej. Przypominamy, że wszystkich, z wyjątkiem celebransa, obowiązuje zakrywanie ust i twarzy. Wierni do przyjęcia Komunii świętej odchylają maseczkę lub wystawiają rękę bez rękawiczki. Istnieje także możliwość udziału w liturgii przed kościołem gdyż w razie potrzeby uruchamiamy nagłośnienie zewnętrze na kościele;

 

 

Chrystus Zmartwychwstał! Alleluja!

Prawdziwie Zmartwychwstał! Alleluja!

Dla Wszystkich Parafian w tym trudnym czasie pandemii a zarazem czasie pełnym nadziei płynącej ze Zmartwychwstania Pana Jezusa składamy życzenia zdrowia, nie gasnącego pokoju i miłości.

Duszpasterze

 

GRÓB PAŃSKI I CIEMNICA - WIELKANOC 2020

 

 

ADORACJA

Zachęcamy do indywidualnej adoracji przy tzw. Ciemnicy, czyli ołtarzu, który symbolizuje modlitwę Pana Jezusa w Ogrójcu, a także przypomina  czas do ukrzyżowania Pana Jezusa.

Jutro od godz. 9.00 do 17.00 kościół będzie otwarty.

Prosimy o zachowanie ograniczenia gromadzenia się do 5 osób w kościele!

 

Stosując się do ogłoszonych ograniczeń:  

Prosimy aby na Msze święte w niedziele i dni zwykłe przychodziło tylko do 5 osób z rodziny, która zamówiła intencję!

Msza święta zbiorowa, w środę, będzie sprawowana bez udziału wiernych!

 

Zachęcamy do duchowej łączności w czasie sprawowanych nabożeństw i Mszy świętych!

 

 

KOMUNIKAT

Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP 

Praktyka pierwszych piątków i pierwszych sobót miesiąca

w okresie epidemii

 

W okresie epidemii dostęp do sakramentalnej spowiedzi i sakramentalnej Komunii jest dla wielu wiernych utrudniony, czasem wręcz niemożliwy. Z tego względu rodzą się wątpliwości co do zachowania ciągłości pobożnych praktyk dziewięciu pierwszych piątków miesiąca oraz pięciu pierwszych sobót miesiąca, które wielu wiernych podejmuje. Obie praktyki dla zachowania duchowych owoców zakładają przyjęcie Komunii sakramentalnej w określonym czasie.

Posługując się ogólnymi zasadami prawa kościelnego oraz dokumentami dotyczącymi sytuacji analogicznych należy stwierdzić, że:

 

  • prawo kościelne czysto pozytywne nie obowiązuje przy poważnej przeszkodzie[1];

 

  • w analogicznej sytuacji opisanej przez prawo kościelne nie przerywa się ciągłości owoców duchowych pobożnej praktyki pod warunkiem dokończenia jej zaraz, gdy będzie to możliwe[2];

 

  • dlatego jeśli w trakcie odprawiania praktyki pięciu sobót oraz dziewięciu piątków miesiąca nie jest możliwe spełnienie warunku przyjęcia sakramentalnej Komunii w okresie epidemii, nie ulega przerwaniu ciągłość owoców, a więc nie trzeba tej praktyki zaczynać od nowa, a jedynie przedłużyć tę praktykę o kolejny miesiąc;

 

  • zaleca się jednakże celem podtrzymania ciągłości praktyki, aby we właściwym dniu (pierwszy piątek / sobota) w okresie braku dostępu do sakramentu, jeśli to możliwe, wzbudzić właściwą danej praktyce intencję oraz skorzystać z możliwości przyjęcia tzw. Komunii duchowej (pragnienia)[3], a także jeśli trzeba, z możliwości uprzedniego oczyszczenia sumienia z grzechów ciężkich poprzez akt żalu doskonałego, gdy nie można się wyspowiadać[4].

 

Bp Adam Bałabuch

Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego

i Dyscypliny Sakramentów KEP

 

Świdnica, 2 kwietnia 2020 r.

 

[1] Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Odpowiedzi na zapytania odnośnie do obowiązku sprawowania Liturgii Godzin, 15.11.2000, Prot. Nr 2330/00/LL, (tekst łaciński "Notitiae" 37 (2001) 190-194).

[2] Święta Kongregacja Soboru, "Tricenario Gregoriano". Deklaracja o ciągłości celebracji trzydziestu Mszy Gregoriańskich, 24.02.1967 [AAS 59 (1967), s. 229-230.]

[3] Por. Breviarium Fidei (2002), nr 296.

[4] Por. KKK 1452.

 

 

Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski
w związku z kolejnym ograniczeniem liczby uczestników zgromadzeń

W związku z epidemią koronawirusa organy państwowe zdecydowały, że w Mszy Świętej lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę (por. www.gov.pl). Mając na uwadze zdrowie i życie wszystkich Polaków, proszę o uwzględnienie tego faktu w kontekście nadchodzących celebracji, w tym liturgii Wielkiego Tygodnia.

 Jednocześnie kolejny raz zachęcam wszystkich wiernych do łączenia się w modlitwie ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu.

 Ufajmy, że dzięki modlitwie oraz wysiłkom nas wszystkich, jak najszybciej będziemy mogli cieszyć się na nowo wspólną celebracją w naszych kościołach.

 Powierzając po raz kolejny Panu Bogu naszą Ojczyznę i wszystkich Polaków w kraju i za granicą, poprosiłem kardynała Manuela José Macário do Nascimento Clemente, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Portugalii, aby włączył również Kościół w Polsce w akt zawierzenia, którego ma dokonać w Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie dnia 25 marca 2020 roku.

W tym bardzo trudnym czasie ogarniam wszystkich moją modlitwą, zwłaszcza osoby starsze, chore i samotne. Równocześnie zachęcam do solidarnego podejmowana uczynków miłosiernych wobec osób potrzebujących.

Z pasterskim błogosławieństwem,

Abp Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 24 marca 2020 roku

 

MODLITWA RÓŻAŃCOWA!

Codziennie od 14 marca 2020 r. w kościołach naszej diecezji o godz. 20.30 duszpasterze odmawiają modlitwę różańcową  o oddalenie pandemii koronawirusa. Jest to modlitwa bez udziału ludu.

Modlitwa trwa także w naszym parafialnym kościele przed cudownym obrazem Matki Boskiej Sędziszowskiej, którą kończy Apel Jasnogórski!

Zachęcamy wszystkich, aby o tej samej porze modlić się na różańcu w swoich domach i duchowo łączyć się z kościołem parafialnym. Niech wyrazem łączności będzie zapalona świeca.

 

Módlmy się w intencji osób chorych
oraz tych, którzy się nimi opiekują,
jak również służb medycznych i sanitarnych,
a także o pokój serca i łaskę nawrócenia.

 

 

 

UWAGA !!!

ZMIANY W UCZESTNICTWIE

W MSZACH ŚWIĘTYCH OD 15 do 29 III br. 

 

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca br., które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób ogłaszamy, iż Msze święte w naszym kościele będą odprawiane zgodnie z wyznaczonymi godzinami i zamówionymi intencjami, natomiast ograniczeniu będzie podlegać uczestnictwo wiernych w sprawowanych Mszach świętych.

Prawo do udziału w pierwszej kolejności mają osoby, które zamówiły Mszę świętą na daną godzinę oraz najbliższa rodzina nie przekraczając wyznaczonej liczby uczestników, czyli do 50 osób łącznie z asystą odprawianej Mszy świętej. W Mszy świętej zbiorowej dopuszczam po jednym uczestniku od każdej zamówionej intencji. Proszę wszystkich o dostosowanie się do wymogów prawa.

Zachęcam do udziału w Mszach świętych transmitowanych przez telewizję lub radio. Godziny transmisji (Niedziela 15 III, 22 III, 29 III):

TVP 1, TVP INFO, TV Republika - godz. 7.00

TRWAM - godz. - 9.30

TVP HD - godz. 10.55

TVP Polonia - godz. 13.00 

Jednocześnie informuję o dyspensie ks. Biskupa Ordynariusza od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. do dnia 29 marca br. następującym wiernym:

  1. osobom w podeszłym wieku,
  2. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.),
  3. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
  4. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

                                                                                         ks. proboszcz

                                                                     

 

 

KONCERT KOLĘD

Jak to już jest tradycją, w ostatnią niedzielę stycznia, odbył się w naszym kościele Koncert Kolęd w wykonaniu kapel. Tym razem zagrały: Kapela Helios, Kapela Stanisława Malickiego i Kapela Edwarda Goli. Organizatorami po raz jedenasty byli Radni z terenu naszej parafii oraz Pan Burmistrz. Dziękujemy kapelom oraz prowadzącej Pani Ewie Kubas-Samociuk. Słowa wdzięczności należą się także Panu Szymonowi Muszyńskiemu, który zadbał o dekorację światłem całego koncertu. Zobacz galerię... (28 I)

 

ORSZAK 2020

Po raz czwarty odbył się w naszej parafii Orszak Trzech Króli. W tym roku hasłem przewodnim były słowa: Cuda,cuda ogłaszają! Kościół "pękał w szwach". Przygrywały orkiestry. Chór parafialny kolędował. Dzieci w barwnych przebraniach towarzyszyły poszczególnym orszakom. Ks. Jakub wypytał przybyłych Trzech Króli o ich pochodzenie i przyniesione podarki. Atmosfera święta udzieliła się wszystkim. Zapraszamy za rok! (6 I) Zobacz galerię...