Kaplica w Borszowicach

Kaplica w Borszowicach pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej

Odpust - 26 sierpnia, godz. 16.00

We wsi Borszowice znajduje się urokliwa kapliczka. Patronuje jej Matka Boska Częstochowska. W 2010 roku minęło 30 lat od jej poświęcenia. Historia owej kapliczki ma ponad stuletnią tradycję. Pierwotnie była to maleńka kapliczka, stojąca przy torach kolejowych. Kapliczkę tę ufundowała jedna z mieszkanek wsi Borszowice jako dziękczynienie za odzyskanie zdrowia. Kiedy ponad trzydzieści lat temu budowano kolej szerokotorową, dzięki staraniom mieszkańców wsi, kapliczka została przeniesiona na wiejski plac w środku wsi. Jest ona większa, z ładnym wystrojem wnętrza. Znajduje się w niej stary, odnowiony i oprawiony ponad stuletni obraz Matki Bożej, pamiątka dawnej kapliczki. W kapliczce odbywają się nabożeństwa majowe i różańcowe, a także odpust 26 sierpnia Matki Boskiej Częstochowskiej oraz okolicznościowe msze święte. Wokół kapliczki istnieje pięknie zagospodarowany teren z krzewami i kwiatami. O czystość i porządek dbają sami mieszkańcy.