Slide item 1

Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła

w Sędziszowie

Slide item 2

Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła

w Sędziszowie

Slide item 3

Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła

w Sędziszowie

Ogłoszenia Parafialne

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE  

OGŁOSZENIA - VI Niedziela Wielkanocna - 09.05.2021 r.

 1. Za przygotowanie kościoła oraz dekorację składamy serdeczne Bóg zapłać rodzicom dzieci, które w ubiegłą sobotę przystąpiły do I Komunii św. W tym tygodniu uprzejmie prosimy do przygotowania kościoła rodziców dzieci, które w najbliższą niedzielę przeżywać będą swoją rocznicę I Komunii św. Zapraszamy w piątek  na godz. 18.30;
  1. W dniu wczorajszym do I Komunii św. przystąpiło 27 dzieci klas III SP. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do pięknego przeżycia tej podniosłej uroczystości. Dziękujemy panu Łukaszowi Baniakowi i jego pracownikom za solidne i ekspresowe wykonanie ołtarza polowego, dzięki czemu mogliśmy w dobie pandemii przeżyć tak licznie wczorajsze uroczystości. Dziękujemy ks. Jakubowi i pani Ewelinie za przygotowanie dzieci i całości uroczystości. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i dar ołtarza, którym jest komplet lekcjonarzy (9 tomów), z których będzie odczytywane Słowo Boże podczas nabożeństw. Dziękujemy panu Mariuszowi Stradomskiemu za użyczenie nagłośnienia. Dzieci do piątku przeżywać będą Biały Tydzień, czas wdzięczności Bogu i ludziom;
  2. W przyszłą niedzielę przeżywać będziemy Dzień Seminaryjny. Gościć będziemy alumnów naszego Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach;
  3. We wtorek, na godz. 16.00 zapraszamy na spotkanie przygotowujące do obchodów rocznicy I Komunii św. dzieci klas IV SP wraz z rodzicami;
  4. W czwartek, 13 maja, na godz. 20.00 zapraszamy na pierwsze w tym roku Nabożeństwo Fatimskie. Prosimy o zabranie ze sobą na nabożeństwo świec;
  5. W przyszłą niedzielę, 16 maja, o godz. 17.30 odbędzie się poświęcenie pól w Borszowicach i Boleścicach. Podobnie jak w roku ubiegłym prosimy o zbieranie się przy poszczególnych przygotowanych ołtarzach gdzie odbędzie się wspólna modlitwa i poświęcenie. Prosimy przyjechać po księży;
  6. Zostaliśmy poproszeni o podanie do wiadomości, że: Liceum Ogólnokształcące Zakonu Ojców Pijarów w Krakowie zaprasza na Dzień Otwarty szkoły w dniu 19 V br. Więcej informacji na plakacie w tablicy ogłoszeń;
  7. Ofiary na potrzeby naszej wspólnoty parafialnej złożyli: Włodzimierz Tomasik – ul. Marianowska i Alina Janowska - Pawłowice. Razem 200 zł. Bóg zapłać!;
  8. W ubiegłym tygodniu odbyły się pogrzeby: Zenona Wodeckiego z Łowinii, Heleny Frydel z Boleścic, Marka Kasiewicza z Sosnowca. W ich intencji: Zdrowaś Maryjo…
  9. Zachęcamy do nabywania oraz czytania prasy katolickiej;
  11. Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia. Wszystkim parafianom i gościom życzymy Bożego Błogosławieństwa na nadchodzący tydzień.

 PEREGRYNACJA OBRAZU ŚW. JÓZEFA

 

 

KOMUNIKAT 

Kuria Diecezjalna w Kielcach informuje, że w związku z rozpoczętym dnia 1 stycznia 2021 r. Jubileuszowym Rokiem Jakubowym, Penitencjaria Apostolska wydała dekret o możliwości uzyskania odpustu zupełnego w wyznaczonych kościołach stacyjnych. Kościoły te znajdują się na Szlakach wyznaczonych i zatwierdzonych przez Sekretariat Drogi Św. Jakuba w Santiago w Polsce.

W Diecezji Kieleckiej wyznaczonymi kościołami stacyjnymi, w których można zyskać łaskę odpustu zupełnego z racji Jubileuszowego Roku Jakubowego są kościoły pw. Św. Jakuba w Szczworyżu i Pałecznicy.

 

 

 

Komunikat o odpustach na Rok Świętego Józefa

Penitencjaria Apostolska z okazji Roku Jubileuszowego na cześć Świętego Józefa, zarządzonego przez Papieża Franciszka, udzieliła daru specjalnych Odpustów wiernym odpowiednio dysponowanym i pod zwykłymi warunkami:

 1. Dyspozycja wiernego i zwyczajne, konieczne warunki do zyskania odpustu zupełnego:
 • Oderwanie się w duchu od wszelkiego grzechu, nawet lekkiego,
 • sakramentalna spowiedź,
 • Komunia eucharystyczna
 • modlitwa zgodna z intencjami Ojca Świętego.
 1. Uczynki pobożne, z jakimi związane jest zyskanie Odpustu zupełnego z racji Roku Świętego Józefa:
 1. Wierni, którzy przez co najmniej pół godziny będą rozważać Modlitwę Pańską lub wezmą udział w jednym pełnym dniu skupienia, zawierającym rozważanie o Świętym Józefie, będą mogli otrzymać dar odpustu zupełnego.
 2. Wierni, którzy na wzór Świętego Józefa spełnią uczynek miłosierdzia względem ciała lub względem duszy, będą mogli otrzymać dar odpustu zupełnego.
 3. Wierni, którzy odmawiać będą Różaniec Święty w rodzinach i pomiędzy narzeczonymi, będą mogli otrzymać dar odpustu zupełnego.
 4. Wierni, którzy będą powierzać swoją codzienną działalność, pracę opiece Świętego Józefa, będą mogli otrzymać dar odpustu zupełnego
 5. Wierni, którzy będą wzywać Świętego Józefa w modlitwach wstawienniczych za tych, którzy szukają pracy, aby mogli znaleźć zajęcie, oraz aby praca wszystkich ludzi była bardziej godna, będą mogli otrzymać dar odpustu zupełnego.
 6. Wierni, którzy odmawiać będą Litanię do Świętego Józefa lub Akatyst do Świętego Józefa, lub też jakąś inną modlitwę do Świętego Józefa w intencji Kościoła prześladowanego od wewnątrz i od zewnątrz oraz w intencji ulżenia wszystkim chrześcijanom, którzy cierpią prześladowania wszelkiego rodzaju, będą mogli otrzymać dar odpustu zupełnego.
 • Odpust zupełny w dni poświęcone Świętemu Józefowi:      

            Wierni, którzy odmówią dowolną prawnie zatwierdzoną modlitwę lub akt pobożności na cześć Świętego Józefa, szczególnie w dniach jemu poświęconych, tj.: 19 marca 2021, 1 maja 2021 r., w Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa, czy też 19 dnia każdego miesiąca i w każdą środę, będącą dniem poświęconym wspomnieniu tego Świętego, będą mogli otrzymać dar odpustu zupełnego.

Odpust zupełny dla wiernych w okolicznościach pandemii COVID-19.

            W sytuacji publicznego zagrożenia zdrowia, rozszerza się dar odpustu zupełnego w sposób szczególny na osoby w podeszłym wieku, na chorych, umierających i wszystkich tych, którzy z usprawiedliwionych racji nie mogą wyjść z domu, a którzy odrywając się w duchu od wszelkiego grzechu oraz z intencją wypełnienia, gdy tylko to będzie możliwe, zwykłych warunków, odmówią w domu lub tam, gdzie zatrzymuje ich przeszkoda, akt pobożności na cześć Świętego Józefa, pocieszyciela chorych i Patrona Dobrej Śmierci, ofiarując z ufnością Bogu boleści i niedogodności własnego życia.

 

 

DEKRET

Drodzy Diecezjanie,

Czcigodni Bracia Kapłani, Osoby Życia Konsekrowanego,

            ostatnie dni, jakie przeżywamy, niosły coraz to liczniejsze zachorowania spowodowane szerzeniem się epidemii wywołanej przez koronawirusa. Wielu z nas doświadcza w tym czasie lęku o zdrowie własne i swoich bliskich. W sytuacji zagrożenia naszego zdrowia i życia trzeba nam zawierzyć się Bożej Opatrzności oraz stosować się w życiu codziennym i w relacjach z innymi osobami do zaleceń służb sanitarnych, które już od dłuższego czasu wzywają do zachowywania dystansu, dezynfekcji i zakrywania ust i nosa. Zdaję sobie z sprawę z niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą trwająca od wiosny pandemia. Należy tutaj pamiętać, że w podobnych sytuacjach, jakie miały miejsce w minionych wiekach, wierni w sytuacji zagrożenia zarazą uciekali się o pomoc do Boga, który jest jedynym źródłem życia i jedynym uzdrowicielem człowieka i świata.

 

 1. Wsłuchując się w Słowo Boże, które w trzecim Bożym Przykazaniu nakazuje nam wierzącym, abyśmy czcili dzień święty, a tym dniem dla nas chrześcijan-katolików jest niedziela, która jest pamiątką Zmartwychwstania Chrystusa, przypominam naukę Kościoła zawartą w Katechizmie Kościoła Katolickiego, który uczy w następujący sposób:

 

2181 Eucharystia niedzielna uzasadnia i potwierdza całe działanie chrześcijańskie. Dlatego wierni są zobowiązani do uczestniczenia w Eucharystii w dni nakazane, chyba że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu (np. choroba, pielęgnacja niemowląt) lub też otrzymali dyspensę od ich własnego pasterza. Ci, którzy dobrowolnie zaniedbują ten obowiązek, popełniają grzech ciężki.

2182 Uczestnictwo w niedzielę we wspólnej celebracji Eucharystii jest świadectwem przynależności do Chrystusa i Jego Kościoła oraz wierności Chrystusowi i Kościołowi. Wierni potwierdzają w ten sposób swoją komunię w wierze i miłości. Wspólnie świadczą o świętości Boga i nadziei zbawienia. Umacniają się nawzajem pod przewodnictwem Ducha Świętego”.

 1. Pamiętając jednak o osobach będących na kwarantannie, osobach starszych, chorych, osobach opiekujących się małymi dziećmi czy osobami chorymi, oraz osobach, które czują obawę przed zarażeniem, udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej aż do odwołania.
 2. Osobom, które z poważnych i niezależnych od siebie przyczyn nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Mszy Św. sprawowanej w kościele parafialnym, przypominam o konieczności godnego uczestniczenia w niej za pomocą transmisji w środkach masowego przekazu.
 3. Przypominam braciom kapłanom i nadzwyczajnym szafarzom Komunii świętej, że wierni mogą przyjmować Komunię Świętą zarówno do ust, jak i na rękę.
 4. Zachęcam do korzystania z łaski odpustu zupełnego udzielonego przez Penitencjarię Apostolską na czas trwania pandemii.

            Wszystkich chorych, służbę zdrowia, i wszelkie służby niosące pomoc w walce z pandemią ogarniam moją modlitwą i udzielam wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

 

                                                                                                † Jan Piotrowski

                                                                                             BISKUP KIELECKI

  

 

MODLITWA O ZAPRZESTANIE
ROZPOWSZECHNIANIA SIĘ PANDEMII KORONAWIRUSA

Ojcze nasz, pełni ufności prosimy Ciebie,
aby koronawirus nie siał więcej zniszczeń
i aby udało się jak najszybciej opanować pandemię.

Prosimy, abyś przywrócił zdrowie zakażonym
i pokój miejscom, do których koronawirus już dotarł.

Przyjmij tych, którzy zmarli na skutek tej choroby,
pociesz ich rodziny.

Wspieraj i chroń personel medyczny zwalczający wirus,
inspiruj i błogosław tym, którzy starają się opanować sytuację.

Panie Jezu, lekarzu naszych dusz i ciał,
czujemy się bezradni
w tej sytuacji ogólnoświatowego zagrożenia,
ale ufamy Tobie,
udziel nam pokoju i zdrowia.

Matko Boża, chroń nas i opiekuj się nami,
prowadź nas w miłości do Twojego Syna, Jezusa. Amen.

Święty Sebastianie - módl się za nami!
Święty Rochu - módl się za nami!
Święta Rito - módl się za nami!
Święta Rozalio - módl się za nami!
Święty Antoni - módl się za nami!

Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny
- zmiłuj się nad nami!
Od powietrza, głodu, ognia i wojny - wybaw nas, Panie!
Od nagłej i niespodziewanej śmierci - zachowaj nas, Panie!
My grzeszni, Ciebie Boga prosimy - wysłuchaj nas, Panie!