Slide item 1

Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła

w Sędziszowie

Slide item 2

Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła

w Sędziszowie

Slide item 3

Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła

w Sędziszowie

Czerwiec - Październik 2017

 

NOC ŚWIĘTYCH

 

ODPUST PARAFIALNY

W pierwszą niedzielę miesiąca października, w tym roku 1 X, przeżywaliśmy odpust parafialny ku czci Matki Bożej Królowej Różańca Św. Gościliśmy pośród nas ks. Waldemara Wiśniowskiego – Doradcę Metodycznego Wydziału Katechetycznego w Kielcach, który przez cały dzieł głosił Słowo Boże. O godzinie 12.00 odbyła się uroczysta Suma, na którą przybyły poczty sztandarowe OSP z terenu naszej parafii. Nasz chór parafialny swoim śpiewem uświetnił także nasze uroczystości. (7 X)

KONCERT 

Już po raz trzeci w naszym kościele odbył się koncert w ramach XXXVI Międzynarodowego Festiwalu Jeunesses Musicales. Tym razem gościliśmy w naszym kościele Świętokrzyski Chór A'Capella pod dyrekcją Krzysztofa Jończyka oraz akordeonistę Krzysztofa Korbana. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu naszego byłego parafianina a zarazem Dyrektora Festiwalu Pana Jerzego Mikuśkiewicza. Dziękujemy i zapraszamy za rok! (24 IX)

PIERWSZY ETAP REMONTU ZAKOŃCZONY

Po czterech miesiącach zakończyły się prace remontowe przy elewacji frontowej kościoła oraz dzwonnic. Prace zostały odebrane, przez przedstawicieli Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach, bez uwag. Prace te zostały wykonane w 3/4 dzięki ofiarności naszych parafian oraz dofinansowaniu jakie otrzymaliśmy od Urzędu Miasta i Gminy Sędziszów w wysokości 25% poniesionych kosztów. Wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczne podziękowania! (24 IX)

 

POŻEGNANIE  KS.  LESZKA

W czwartek, 31 sierpnia, pożegnaliśmy ks. Leszka Puchałę, który po 4 latach pracy w Naszej Parafii, otrzymał nominację do Parafii św. Marcina w Pacanowie. We Mszy św. sprawowanej przez ks. Leszka oraz nowego wikariusza ks. Daniela Zadorskiego wzięła udział  liczna grupa parafian pragnących podziękować ks. Leszkowi za duszpasterską posługę. Oprawę Mszy św. uświetniła kapela Mariusza Stradomskiego z Pawłowic. Po Mszy św. była okazja do podziękowań. Tym samym powitaliśmy nowego wikariusza ks. Daniela, któremu życzymy Bożego błogosławieństwa w posłudze w Naszej Parafii. (06 IX)

DOŻYNKI  POWIATOWE

 

Gmina Sędziszów była współgospodarzem piętnastych - jubileuszowych dożynek powiatu jędrzejowskiego. Wydarzenie miało miejsce 27 sierpnia br. w Sędziszowie. Tradycyjnie jak to wiekami bywało, rolnicy na czele z włodarzami powiatu i włodarzami wszystkich dziewięciu gmin, rozpoczęli je Mszą Świętą, w Kościele p.w. Św. Ap. Piotra i Pawła w Sędziszowie, którą celebrowali ks. Edward Giemza (proboszcz parafii Św. App. Piotra i Pawła w Sędziszowie), Stanisław Brzoza (proboszcz parafii Św. Marcina w Tarnawie) i Leszek Sztandera (dziekan dekanatu Jędrzejowskiego). Celebrze przewodniczył Dziekan Dekanatu Sędziszowskiego ks. Edmund Nocoń. W czasie tej szczególnie podniosłej modlitwy w asyście dożynkowych wieńcy i złożonego bochna chleba na ołtarzu, dziękowano Bogu za szczęśliwie zebrane plony. Ksiądz Edward Giemza w wygłoszonej homilii porównał czas obecnego żniwowania, gdzie praca rolników jest wspierana rolniczymi maszynami z czasem żniw w przeszłości, kiedy nad każdym zebranym kłosem pochylały się tylko ręce chłopa. Nawiązał do znaczenia chleba w naszym codziennym życiu, iż powinniśmy być „dobrym jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny”. Słowa te mają szczególne znaczenie w roku Świętego Brata Alberta.
Po zakończonej Mszy świętej korowód dożynkowy poprowadzony przez Strażacką Orkiestrę Dętą działającą przy SCK w Sędziszowie pod kierownictwem kapelmistrza Piotra Janika Baza TKR, gdzie odbyła się część obrzędowa tegorocznego święta plonów.. Dalej w strojnych bryczkach jechali gospodarze i starostowie dożynek, później długi sznur dożynkowych wieńcy z delegacjami i włodarzami wszystkich dziewięciu gmin naszego powiatu. Zamykali go dożynkowi goście. (6 IX).

 

UDANY FESTYN RODZINNY

W dniu 15 sierpnia b.r. odbył się, obok kościoła parafialnego p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Sędziszowie, I Parafialny Festyn Rodzinny. Pomysłodawcą festynu byli sami parafianie, którzy widząc wielkie potrzeby finansowe rozpoczętego w maju remontu zabytkowej świątyni chcieli w ten sposób wesprzeć to dzieło. Organizacji festynu podjęły się panie: Barbara Maczkiewicz i Ewa Stabrawa pod nadzorem ks. proboszcza Edwarda Giemzy oraz przy współudziale wikariusza ks. Leszka Puchały i dużej grupy parafian, którzy nie szczędzili czasu i sił w organizowaniu tej imprezy. Organizatorzy wystąpili z prośbą o wsparcie festynu do osób prywatnych oraz firm z terenu Sędziszowa co spotkało się z pozytywną odpowiedzią. Z pomocą w organizacji festynu przyszły także władze naszej gminy, powiatu i województwa, także posłowie a nawet przedstawiciele polskiego rządu. Z nieprzeliczoną pomocą przyszli parafianie oraz osoby z terenu gminy, którzy na apel ks. proboszcza i organizatorów wręcz zasypali darami organizatorów festynu. Zrodziło się wiele pomysłów jak uatrakcyjnić imprezę, wśród nich można wymienić: kiermasze, loterię, licytację, punkt nauki udzielania pierwszej pomocy, prezentacja motocykli, stoisko Avon-u. Dla dzieci począwszy od godziny 14.00 przygotowano szereg atrakcji: występ Koziołka Matołka z Pacanowa, występ Animacji Kama z Myszką Miki, pokaz Eliksiru Królowej Śniegu, dmuchany zamek, gry i zabawy ruchowe. Nie brakowało także przysmaków: cukrowa wata, lody z automatu, ciasto pieczone przez parafian, smalec z dzika, kawa i herbata czy też napoje chłodzące. Dla młodzieży i osób starszych przygotowany był blok muzyczny od godziny 17.00, w którym udział wzięły zespoły: Kapela Helios, Kapela Mariusza Stradomskiego, Zespół muzyczny Herejs-Band, Zespół Orion oraz wystąpili soliści Leszek Wawrzyła i ks. Michał Pakuła. Atrakcją był także występ chóru seniorów „Srebrny Głos” oraz Studia Piosenki SCK Sędziszów. Wszystkie te podmioty wystąpiły nie biorąc za to żadnej zapłaty ale pragnąc wesprzeć w ten sposób rozpoczęty remont naszego zabytkowego kościoła, gdyż całkowity dochód z festynu został przekazany na ten cel. „Niebo” sprzyjało organizacji, bo dobra pogoda sprawiła, że festyn odwiedziła ogromna rzesza uczestników, co w efekcie końcowym przyniosło dochód powyżej 30 tys. złotych. Zgodnie z zapowiedzią ks. proboszcza za uzyskane środki będzie wyłożona kostka brukowa przed wejściem do kościoła i wokół dzwonnic. Nie pozostaje nic innego, jak za rok ponownie podjąć się organizacji festynu… Zobacz galerię. (29 VIII)

ZAPRASZAMY NA I FESTYN PARAFIALNY - 15 VIII  

ODPUST PARAFIALNY

 

29 czerwca to święto naszych patronów św. Apostołów Piotra i Pawła - odpust parafialny. W tym dniu gościliśmy w naszej parafii ks. kanonika Józefa Wójcika, który głosił słowo Boże. Uroczystej Sumie przewodniczył ks. Józef Kurkowski, nasz rodak pochodzący z Zielonek a od 46 lat pracujący w Indonezji oraz ks. Józef Szymański, pochodzący z Zapusty a obecnie proboszcz w Rokitnie. Przybył także na nasze święto ks. Wiesław Baran, pochodzący z Zagaja, proboszcz w Książnicach Wielkich. (03 VII)

PIELGRZYMKA DO DĘBOWCA I DUKLI

W dniu 24 czerwca odbyła się autokarowa pielgrzymka parafialna do sanktuariów w Dębowcu (Polskie La Salette) i Dukli - śladami św. Jana z Dukli. Wzięło w niej udział 75 pielgrzymów na czele z ks. Proboszczem. (03 VII)

PIERWSZY PARAFIALNY FESTYN RODZINNY ODWOŁANY!!!

W związku z tragiczną śmiercią ks. Jana Biernackiego proboszcza Parafii św. Marcina w Tarnawie Rada Parafialna wraz z ks. proboszczem zdecydowali się na odwołanie Festynu. Festyn został przeniesiony na 15 sierpnia, czyli Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Panny Maryi. (26 VI)

 

BIERZMOWANIE

Dzień po Bożym Ciele, w piątek 16 czerwca, w naszej parafii gościliśmy ks. bpa Mariana Florczyka, który podczas uroczystej Mszy świętej udzielił sakramentu Bierzmowania 45 osobom z naszej parafii oraz parafii w Rakoszynie. (19 VI)

 

BOŻE CIAŁO

W czwartek, 15 czerwca, przeżywaliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa tradycyjnie zwaną Bożym Ciałem. Przeszliśmy ulicami naszego miasta w procesji eucharystycznej do czterech ołtarzy, przygotowanych przez naszych parafian na ul. Jędrzejowskiej, Marianowskiej i w Rynku. We Mszy św. i procesji udział wzięły poczty sztandarowe oraz bardzo licznie przybyli parafianie oraz goście. Swoją obecnością zaszczycił nas misjonarz pracujący od 46 lat w Indonezji, a pochodzący z Zielonek, ks. Józef Kurkowski, który wspólnie z ks. proboszczem oraz ks prefektem przewodniczył uroczystościom. (19 VI)